Digipädevuste tõstmine kontoritöötajatele

HIND: 2100

TALLINNAS SUUR-SÕJAMÄE 10A või e-keskkond ZOOM, Google Meet

TARTUS SOOLA 6 või e-keskkond ZOOM, Google Meet

RAKVERES LAI 7/PÄRNUS RÜÜTLI 44 või e-keskkond ZOOMGoogle Meet

JÕHVI KUTSE 13 või e-keskkond ZOOMGoogle Meet

Aastaringselt kokkuleppel

14.02-29.02

22.02-22.03

4.03-29.03

11.03-30.03

22.04-17.05

2.05-31.05

Koolituse eesmärk: Koolituse tulemusena on kontoritöötajatel laiapõhjalised teoreetilised ja praktilised teadmised kõige vajalikematest digipädevustest töötavas valdkonnas tekstitöötlusest (Microsoft Word)esitluste koostamisest (Microsoft PowerPoint)tabelarvutusest (Microsoft Excel)ettevõtte kodulehe loomisest ja haldamisest (WordPressi baasil).

Õppekava kogumaht ak. tundides (45 min.) 40 ak/h, millest 30 ak/h auditoorne praktiline töö ja iseseisev töö 10 ak/h.10 ak-tunnine õppepäev

Iseseisva töö sisuks on luua iseseisvalt WordPressi veebileht

Õppekavarühm: Arvutikasutus

Sihtrühm: Sekretär-asjaajajad, bürootöötajad, juhiabid ja administraatorid, kes soovivad, kas saada täiesti uusi teadmisi või kaasajastada juba olemasolevaid teadmisi, et digiajastul paremini hakkama saada.

Õppeaja kestus: toimub 3 päeva. 10 ak-tunnine õppepäev toimub 2-3 korda nädalas. 

ÕPIVÄLJUNDID: Koolituse läbinu

  • On omandanud tekstidokumentide ja esitluste koostamise põhioskused rakendustes Microsoft Word ja Microsoft PowerPoint
  • On omandanud tabelarvutuse põhioskused rakenduses Microsoft Excel
  • Oskab teha WordPressis lihtsamaid veebilehti ja neid hallata

Õppe alustamise nõuded:  Soovitavalt vähemalt keskharidus ja eelnev arvuti kasutamise kogemus on vajalik. Osaleja poolt on vajalik tagada arvuti ja Internetiühenduse olemasolu, millel on olemas töökorras mikrofon ja kaamera. Lisaks, osalejal peaksid olema arvutikasutamise baasteadmised ja põhilised internetikasutamise oskused. Koolitusel osalemiseks on vajalik Microsoft Office olemasolu.

Õppe sisu:

1.PÄEV Microsoft Word 10 ak/h

  1. Sissejuhatus Microsoft Wordi. Programmi käivitamine ja kasutajaliidesega tutvumine.Teksti sisestamine ja redigeerimine, töö kiirklahvidega. Kopeerimine, lõikamine ja kleepimine. Dokumendi salvestamine ja avamine. Dokumendi jagamine ja ühiskasutus.
  2. Teksti vormindamine ja laadid. Teksti vormindamine – kirjatüüp, suurus, kujundus. Lõikude vormindamine – joondus, taane, lõiguvahed, loendid. Laadide kasutamise põhimõtted. Lehekülje vorming, jalused ja päised.
  3. Tabelid ja pildid. Tabelite loomine ja vormindamine. Piltide lisamine ja vormindamine. Jooniste ja kujundite kasutamine. Diagrammide loomine ja muutmine. Dokumentide printimine.
  4. Sissejuhatus Microsoft Excelisse. Exceli käivitamine ja kasutajaliidesega tutvumine. Exceli töölehe ehitus ja navigeerimine töölehel. Kopeerimine, lõikamine ja kleepine, lõikelaua kasutamine. Andmete sisestamine, jadade loomine, lihtne arvutamine. Kasulikud kiirklahvid Excelis.
  5. Sissejuhatus PowerPointi. Põhieesmärgid ja rakendusvaldkonnad. Uue esitluse loomine ja salvestamine. Slaidide lisamine ja eemaldamine. Piltide ja kujutiste lisamine slaididele. Animatsioonide lisamine elementidele. Slaidide sorteerimine ja korraldamine. Esitluse näitamine. Slaidide printimine. 2. PÄEV Tabeltöötlus MS Excel 10 ak/h
  6. Sissejuhatus Microsoft Excelisse. Exceli käivitamine ja kasutajaliidesega tutvumine. Exceli töölehe ehitus ja navigeerimine töölehel. Kopeerimine, lõikamine ja kleepine, lõikelaua kasutamine. Andmete sisestamine, jadade loomine, lihtne arvutamine. Kasulikud kiirklahvid Excelis.
  7. Andmete vormindamine ja esitamine. Ridade ja veergude päisete vormindamine. Laadide kasutamine andmete vormindamiseks, tingimusvorming. Andmete sorteerimine ja filtreerimine. Tabelite ja diagrammide loomine, printimine.
  8. Valemite ja funktsioonide kasutamine erinevates dokumentides. Arve, kalkulatsiooni koostamine, valemite moodustamine, vormindamine. Registri moodustamine. Tööaja arvestus ja palgaarvestus. Dokumendi korrastamine. Aja- ja tekstifunktsioonide kasutamise võimalusi. Diagrammide koostamine. 3. PÄEV WordPressis lihtsamate veebilehtede tegemine 10 ak/h
  9. WordPressi alused. Mis on WordPress ja miks see on oluline. WordPressi põhikomponendid: postitused, lehed, menüüd. WordPressi paigaldamine ja seadistamine. Ülevaade teemadest ja pluginatest.
  10. Veebilehe loomine ja kujundamine. Lehtede loomine ja sisu lisamine. Piltide ja meedia kasutamine. Menüüde ja vidinate seadistamine.
  11. WordPressi laiendused ja haldamine. Pluginate paigaldamine ja haldamine. SEO põhitõed WordPressis. Turvalisuse alused. Veebilehe varundamine ja uuendamine.

Õpiväljundid: Koolitusepäeva lõpuks õppija:

1.PÄEV Microsoft Word

  • suudab mugavalt ja efektiivselt kasutada tekstitoimetamise põhioskusi, sealhulgas
    teksti sisestamine, kustutamine, kopeerimine ja kleepimine.
  • teab, kuidas kasutada otsingut, asendamist, autoteksti ja muid funktsioone, samuti
    oskab rakendada otseteid ja kiirklahve tekstitoimetamise hõlbustamiseks.
  • saab jagada dokumente teiste kasutajatega, mõista muudatuste jälgimise
    põhimõtteid ning teab versioonihaldusest.
  • mõistab, kuidas vormindada teksti erinevate kujunduste ja laadide abil ning oskab
    rakendada lõikude vormindamise põhimõtteid.
  • on võimeline seadistama lehekülje parameetreid, lisama päiseid ja jaluseid
    vastavalt dokumendi vajadustele.
  • suudab lisada, vormindada ja kohandada pilte ja tabeleid ning kasutada neid
    tekstiga integreerimiseks.
    Microsoft PowerPoint
  • saab luua uue esitluse ja salvestada selle sobivas formaadis.
  • oskab sisestada ja redigeerida teksti slaididele.
  • lisab esitlusele pilte ja kujutisi ning oskab neid vajadusel kohandada.
  • lisab animatsioone esitluse elementidele.
  • oskab näidata loodud esitlust.

2.PÄEV Microsoft Excel

  • suudab iseseisvalt käivitada Exceli ja navigeerida selle kasutajaliideses.
  • oskab luua uut töövihikut, sisestada andmeid ning töövihikut salvestada ja avada.
  • mõistab, kuidas vormindada andmeid erinevatel viisidel (number, valuuta, kuupäev).
  • oskab kasutada lihtsaid arvutusfunktsioone ning teab, kuidas luua jadasid.
  • on võimeline looma ja vormindama tabeleid ja diagramme.
  • mõistab, kuidas andmeid filtreerida ja sorteerida.
  • koostab ja rakendab valemeid, funktsioone erinevates dokumentide koostamisel.

3.PÄEV Õpi tegema WordPressi veebilehti

  • mõistab WordPressi põhifunktsioone ja -võimalusi.
  • oskab luua lihtsa WordPressi veebilehe.
  • teab, kuidas valida ja seadistada teemasid ja pluginaid.
  • saab aru veebilehe haldamise põhiprintsiipidest.
  • omandanud baasteadmised veebilehe turvalisuse ja SEO optimeerimise kohta.
  • oskab veebilehte kohandada kasutajasõbralikuks.
  • Iseseisva töö sisuks on luua iseseisvalt WordPressi veebileht.

Õpingute lõpetamise tingimuseks on:
• Osavõtt vähemalt 80% auditoorsetest tundidest;
• Praktiliste ülesannete sooritamine tunnis. Iseseisva tööna luua iseseisvalt WordPressi veebileht

Hindamismeetodid ja –kriteeriumid:
Õpiväljundeid hinnatakse läbi praktiliste ülesannete lahendamise vastavalt püstitatud hindamiskriteeriumitele. Kõik ülesanded peavad olema sooritatud ning saanud koolitajalt positiivse hinnangu. Hindamine on mitteeristav.

Õppemeetodid: Näitlikustatud loengud, rühmatööd, arutelud ning praktilised tööd arvutil.

Õppematerjalide loend: konspektid. Koolitusel osalejad saavad paberkandjal ja/või elektroonselt jaotusmaterjalid.

Soovitusliku kirjanduse annavad koolitajad koolituse jooksul, lähtudes õppijate individuaalsetest vajadustest.

Koolitaja andmed: Marju Teiva, 2019 Tallinna Ülikool Kutseõpetaja magister, kutsetunnistus kutseõpetaja tase 7. 2006 Tallinna Majanduskool maksunduse rakenduskõrghariduse diplom, raamatupidaja, personalitöötaja, õpetaja, koolitaja. Töötanud Maksu- ja Tolliametis revidendina, AS Antista müügikorraldajana, transpordiettevõttes raamatupidajana, personalitöötajana. Täiendanud oma teadmisi ERK koolitustel, Maksu- ja Tolliamet, raamatupidamisprogrammi Merit koolitus jt. Läbinud erinevaid arvutikoolitusi ja arvutikasutamise kogemus juba üle 20 aasta.. Üle 20 aasta töökogemusi era- ning riigisektoris.

Õpiväljundi saavutamisel väljastatakse õppijale tunnistus. Õpiväljundi mittesaavutamisel väljastame tõendi kursusel osalemise kohta.

Tunnistus, kui õpingute lõpetamise nõuded on täidetud.
Tõend juhtudel, kui õpiväljundid jäid omandamata kuid õppija võttis osa õppetööst või kui õppija osales õppetööl osaliselt. Tõend väljastatakse vastavalt osaletud kontakttundide arvule.

Õppetööks kasutatakse õppeklasse. Õppeklassid on varustatud õppetööks
vajalike nüüdisaegsete tehniliste vahenditega (TV, videoaparatuur, arvutid, diaprojektor, teisaldatav pabertahvel, statsionaarne tahvel koos kirjutusvahenditega). Õppeklassid vastavad tervisekaitse nõuetele.

Ettevõtluskoolitus koos personalitööga

HIND: 5000 

Kursus sobib ettevõtlushuvilistele sh toetuse taotlejatele. Ettevõtluse alustamise toetust on võimalik taotleda näiteks: Eesti Töötukassa, EAS ja SA Kredex. 

TALLINNAS SUUR-SÕJAMÄE 10A või e-keskkond ZOOM, Google Meet

TARTUS SOOLA 6 või e-keskkond ZOOM, Google Meet

RAKVERES LAI 7 või e-keskkond ZOOM, Google Meet

JÕHVI, RAKVERE PÕIK 5 või e-keskkond ZOOM, Google Meet

PÄRNUS RÜÜTLI 44 või e-keskkond ZOOM, Google Meet

Aastaringselt kokkuleppel

Õppekava kogumaht ak. tundides (45 min.)

KOKKU 200 ak/h, millest 90 ak/h auditoorne ja praktiline töö+ iseseisev töö 110 ak/h.

Õppekavarühm: Juhtimine ja Haldus

Koolituse eesmärk: Koolituse tulemusel on õppija vajalikud teadmised ettevõtlusest ning oskused äriplaani koostamiseks. Lisaks on õppijal personalitööks vajalikud teadmised, ülevaade tööõigustest ja sellega seotud õigusaktidest.

Sihtrühm: Vähekogenud ja eelneva kogemuseta alustavad ettevõtjad, kes oma äritegevuses tunnevad puudust teadmistest ning oskustest ja soovivad õppida personalitööd.

Õppe alustamise nõuded: soovitavalt vähemalt keskharidus. Äriidee olemasolu ja kindel soov alustada ettevõtlusega. Samuti ka algteadmised arvuti teksti- ja tabeltöötlusprogrammidest, kuna iseseisev töö ja äriplaan koostatakse arvutis.

Õppeaja kestus: toimub 9 päeva. 10 ak-tunnine õppepäev toimub 2-3 korda nädalas järjest. Koolituse kestus on kuni 8 nädalat.

Õpiväljundid:

Koolituse läbinu:

Moodul 1: Ettevõtluse kiirkursus

  • oskab realiseerida äriideed sobivas ettevõtlusvormis;
  • analüüsib ettevõtluskeskkonda ja oma äriideed;
  • analüüsib oma toote/teenuse vajadust;
  • analüüsib oma ettevõtte toote/teenuse arendusvõimalusi, planeerib ja eelarvestab turundusplaani;
  • mõistab raamatupidamise põhialuseid ja maksunduse aluseid;
  • koostab oma ettevõtte äriplaani koos finantsprognoosidega.

Moodul 2: Personalitöö

  • mõistab personalitöö korraldamise aluseid;
  • mõistab töötajate motiveerimise ja tasustamise põhimõtteid;
  • mõistab personaliarvestuse põhimõtteid;
  • mõistab personali värbamise ja valiku aluseid;
  • mõistab töötajate arendamise ja hindamise põhimõtteid;
  • koostab töösuhtes olulisi dokumente (leping, ametijuhend, töökorralduslikud reeglid).

Õppe sisu (peamised teemad ja alateemad);

Moodul 1: (kogumaht 120 ak/h, millest 50 ak/h auditoorne ja praktiline töö+ iseseisev töö 70 ak/h)

1.auditoorse töö teemad (50 tundi)

Ettevõtlus ja äriplaani koostamine- Ettevõtluse olemus, isiksuse omadused, äriseadustiku nõuded, ettevõtlusvormid ja erinevused, kohtumine ettevõtjaga. Äriidee analüüs, äriplaan ja selle koostamise põhimõtted ning äriplaani individuaalne koostamine. Ettevõtjale olulised infokanalid, tugistruktuurid, toetuse taotlemise võimalused. Ärikeskkond kui tegevuskeskkond. Makro- ja mikroaspektid. Toode, teenus ja turundus (turg, sihtrühmad, nende prognoos, reklaam, müügi- ja jaotuskanalid, hind ja hinnakujundamise alused). Finantsplaneerimine (tulud-kulud, prognoosid, kassavooplaan, kasumiaruanne jmt). Raamatupidamise põhialused–raamatupidamise seadus, kassa–ja tekkepõhine raamatupidamine. Maksunduse alused, maksustamine- Tulumaks, sotsiaalmaks, käibemaks ja sundkindlustusmaksed. Tööõigus (erinevad lepingute tüübid, nende sõlmimine, poolte õigused ja kohustused). Töötervishoiu ja tööohutuse alane korraldus ettevõttes.

2. praktilise töö lühikirjeldus  

Äriplaani koostamine – äriidee püstitamine, hindamine ja perspektiivide analüüs, ettevõtluskeskonna analüüs, väikeettevõtte konkurentsianalüüsi läbiviimine, turundusplaani eelarve ja taktikaliste plaanide koostamine, hinnakujunduse koostamine ning tasuvuspunkti analüüs, äriplaani tulude plaani koostamine, äriplaani rahavoogude prognoos, äriplaani kasumiaruanne ning bilansi prognoos. Äriplaani kaitsmine.

Iseseisev töö 70 ak/k: Äriplaani koostamine. Praktiliste ülesannete esitamine.

Õppemeetodid: suhtluspõhine loeng, situatsioonülesannete lahendamine, arutelu, rühmatöö, ajurünnak, praktilised ülesanded.

Moodul 2: (kogumaht 80 ak/h, millest 40 auditoorne praktiline töö ja 40 ak/h iseseisev töö)

  • personalitöö eesmärgid kaasajal. Personalitöötaja roll ettevõtte maine kujundamisel;
  • organisatsioon kui tervik, tööjõu tähtsus organisatsioonis;
  • personalitöö funktsioonid ja rollid. Töö analüüs, ametiprofiili ja ametijuhendi koostamine;
  • värbamisallikad, värbamine ja värbamistegevused. Erinevate valiku meetoditega tutvumine ja oskus neid kombineerides õige valiku otsuseni jõudmine. Hindamistulemuste kokkuvõte ja tagasiside kandidaadile. Värbamise materjalide ja konkursside info haldamine;
  • töötajate tasustamine. Tasustamisele õigusaktidega sätestatud nõuded;
  • uue töötaja sisseelamisprogramm. Tööjõu planeerimine. Töötajate motiveerimine ja tasustamine;
  • ettevõtte sisekliima, tagasisidestamine, arenguvestlused, koostöövestlused (juhi ja töötaja vestlused). Erinevate juhi ja töötaja vaheliste vestluste võimalused ning erinevate vestluste plussid ja miinused. Tegevusplaan töötaja töösoorituse parandamiseks ja ettevõtte eesmärkide saavutamise kaasamise parandamiseks;
  • personali hindamine. Personali arendamise vajaduse väljaselgitamisel osalemine. Koolitusstrateegia. Koolitustegevus ettevõttes;
  • personalidokumentide koostamine, haldamine ja arhiveerimine. Personaliarvestus. Personaliarvestuse andmebaasid. Isikuandmete kaitse personalitöös. Personali dokumentatsioon (töölepingud ja nende haldamine; käskkirjad ja korraldused; koolituslepingud jt töösuhtega seotud lepingud ja kokkulepped). Juhtide ootused personalitööle. Töötajate ja juhtide nõustamine personaliarvestuse ja töösuhte (sh tööõiguse) valdkonnas. Ametikohtade hindamine. Ametite klassifikaatorid ja nende kasutamine;
  • ettevõtte kohustused tööohutuse tagamisel ja personalitöötaja roll nende täitmisel.

Iseseisev töö 40 ak/h: koostab töösuhtes olulisi dokumente (leping, ametijuhend, töökorralduslikud reeglid). Kohustusliku kirjanduse lugemine.

Õppemeetodid: suhtluspõhine näitlikustatud loeng, arutelu, rollimäng, grupitöö,  seminar

Õppematerjalide loend:  konspektid, näidisdokumendid.

Soovitusliku kirjanduse annavad koolitajad koolituse jooksul, lähtudes õppijate individuaalsetest vajadustest.

Õpingute lõpetamise tingimuseks on:

Moodul 1 osavõtt vähemalt 80% auditoorsetest tundidest ja iseseivate tööde esitamine ning koolituse lõpul kokkuvõtvalt esitatud ja kaitstud äriplaan.

Moodul 2 osavõtt vähemalt 80% auditoorsetest tundidest ja praktiliste ülesannete sooritamine, grupitöödes osalemine tunnis ja iseseisvate tööde sooritamine

Hindamismeetodid ja -kriteeriumid: Moodul 1

• õpiväljundite saavutamist hinnatakse jooksvalt koolituse käigus esitatud iseseisvate tööde põhjal ning koolituse lõpul esitatud ja kaitstud äriplaani alusel. Koolituse jooksul kasutatakse läbivalt kujundavat hindamist.  Hindamine on mitteeristav.

Hindamismeetodid ja -kriteeriumid: Moodul 2

•öpiväljundeid hinnatakse läbi praktiliste ülesannete lahendamise ja iseseisvate tööde sooritamise vastavalt koolitaja poolt püstitatud hindamiskriteeriumitele. Hindamiskriteeriumid on seotud seadusandlusest tulenevate nõuetega. Koolituse jooksul kasutatakse läbivalt kujundavat hindamist. Koolituse lõpus toimub kokkuvõttev hindamine kompleksülesande lahendamise teel, kus hinnatakse kõiki seatud õpiväljundeid. Kõik ülesanded peavad olema sooritatud ja põhjendatud vastavalt seadusest tulenevatest nõuetest ning saanud koolitajalt positiivse hinnangu. Hindamine on mitteeristav.

Õpiväljundi saavutamisel väljastatakse õppijale tunnistus. Õpiväljundi mittesaavutamisel väljastame tõendi kursusel osalemise kohta. Tunnistus, kui õpingute lõpetamise nõuded on täidetud. Tõend juhtudel, kui õpiväljundid jäid omandamata kuid õppija võttis osa õppetööst või kui õppija osales õppetööl osaliselt. Tõend väljastatakse vastavalt osaletud kontakttundide arvule.

Koolitaja andmed:

Marju Teiva, 2019 Tallinna Ülikool Kutseõpetaja magister, kutsetunnistus kutseõpetaja tase 7. 2006 Tallinna Majanduskool maksunduse rakenduskõrghariduse diplomraamatupidaja, personalitöötaja, õpetaja, koolitaja. Töötanud Maksu- ja Tolliametis revidendina, AS Antista müügikorraldajana, transpordiettevõttes raamatupidajana, personalitöötajana. Täiendanud oma teadmisi ERK koolitustel, personalispetsialisti koolitusel, Maksu- ja Tolliamet, raamatupidamisprogrammi Merit koolitus jt. Üle 20 aasta töökogemusi era- ning riigisektoris. Andecus OÜ, Educus OÜ, Edilon OÜ asutaja, tegevjuht ja turundusjuht.

Gert Häusler, 2015 Eesti Infotehnoloogia Kolledž Infosüsteemide
analüüsi rakenduskõrghariduse diplom.
 Pikaajalise töökogemusega praktiseeriv raamatupidaja ja raamatupidamisetarkvarade konsultant, spetsialiseerunud peamiselt väikefirmade segmendile. Töötanud pikaajaliselt ettevõttes Merit Tarkvara konsultandi, koolitaja ja programmi arendusjuhina. EKOMAR HG OÜ asutaja ja tegevjuht.

Õppetööks kasutatakse õppeklasse. Õppeklassid on varustatud õppetööks
vajalike nüüdisaegsete tehniliste vahenditega (TV, videoaparatuur, arvutid, diaprojektor, teisaldatav pabertahvel, statsionaarne tahvel koos kirjutusvahenditega). Õppeklassid vastavad tervisekaitse nõuetele.

Coaching

HIND: 2000 + km 20%

TALLINNAS SUUR-SÕJAMÄE 10A või e-keskkond ZOOM

TARTUS SOOLA 6  või e-keskkond ZOOM

RAKVERES LAI 7/PÄRNUS RÜÜTLI 44 või e-keskkond ZOOM

Aastaringselt kokkuleppel 

Õppekava kogumaht ak. tundides (45 min.) : 16 ak/h auditoorne ja praktiline töö

Õppekavarühm: Juhtimine ja Haldus

Õppe alustamise nõuded:  Soovitavalt vähemalt keskharidus.

Koolituse eesmärk: Saada teada, mis on coaching ja arendada praktilisi coaching‘u-oskusi, mida saab kasutada igapäevases juhtimises. 

Õppeaja kestus: toimub 2 päeva. 8 ak-tunnine õppepäev toimub 2 korda nädalas.

Sihtrühm: kõigile, kes soovivad paremini mõista coaching’u võimalusi ning arendada oma oskusi coach’ina/coaching’ut rakendava juhina.

Õpiväljundid:

Koolituse läbinu:

  • mõistab coaching’u eripära ja selle võimalusi inimeste arendamisel ja tulemuslikkuse toetamisel;
  • teab GROW-mudelit ja oskab seda kasutada;
  • oskab aidata inimesel püstitada endale praktilisi arenguülesandeid;
  • oskab rakendada coaching’u-tehnikat juhtimises.

Õppesisu:

Programm tutvustab coaching’u põhimõtteid ja mõju, sealhulgas:

  • toob selguse coaching’u-mentorluse-nõustamise-koolituse erinevustesse;
  • aitab avastada alternatiive nõu andmisele;
  • tutvustab efektiivset neljaetapilist GROW-mudelit, mis võimaldab otsekohe coaching’uga alustada;
  • alustab päris algusest: kuulamine, avatud küsimused ja eesmärgi püstitamine;
  • pakub tüüpküsimusi, mis toovad parima vastuse;
  • selgitab kuulamisviise, mis paneb partneri rohkem rääkima.

Õppemeetodid: suhtluspõhine näitlikustatud loeng, arutelu, grupitöö, praktikum.

Õppevorm: kombineeritud

Õpikeskkonna kirjeldus: Kontaktõpe ja/või veebis Zoomi keskkonnas.

Lõpetamise tingimused:

• Osavõtt 100% auditoorsetest tundidest;
• Praktiliste ülesannete sooritamine ja grupitöödes osalemine tunnis 

Hindamismeetodid ja -kriteeriumid:

Hindamismeetodid: Õpiväljundeid hinnatakse läbi praktilise harjutamise koolitaja poolt püstitatud hindamiskriteeriumitele. Koolituse jooksul kasutatakse läbivalt kujundavat hindamist. Kõik praktilised harjutused peavad olema sooritatud ning saanud koolitajalt positiivse hinnangu. Hindamine on mitteeristav.

Tunnistus, kui õpingute lõpetamise nõuded on täidetud. Tõend juhtudel, kui õpiväljundid jäid omandamata kuid õppija võttis osa õppetööst või kui õppija osales õppetööl osaliselt. Tõend väljastatakse vastavalt osaletud kontakttundide arvule.

Koolitajad:

Marju Teiva, 2019 Tallinna Ülikool Kutseõpetaja magister, kutsetunnistus kutseõpetaja tase 7. 2006 Tallinna Majanduskool maksunduse rakenduskõrghariduse diplom, raamatupidaja, personalitöötaja, õpetaja, koolitaja. Töötanud Maksu- ja Tolliametis revidendina, AS Antista müügikorraldajana, transpordiettevõttes raamatupidajana, personalitöötajana. Täiendanud oma teadmisi EBSi ja TalTechi coachingu koolitustel, ERK koolitustel, personalispetsialisti koolitusel, Maksu- ja Tolliameti, raamatupidamisprogrammi Merit koolitusel jt. Üle 20 aasta töökogemusi era- ning riigisektoris. Andecus OÜ, Educus OÜ, Edilon OÜ asutaja ja tegevjuht.

Õppetööks kasutatakse õppeklasse. Õppeklassid on varustatud õppetööks
vajalike nüüdisaegsete tehniliste vahenditega (TV, videoaparatuur, arvutid, diaprojektor, teisaldatav pabertahvel, statsionaarne tahvel koos kirjutusvahenditega). Õppeklassid vastavad tervisekaitse nõuetele.